Kanalizacja to nie kosz na śmieci

Od niedawna większość mieszkańców naszej Gminy może cieszyć się z wygody kanalizacji. Jest to najlepszy sposób na pozbywanie się nieczystości płynnych. Nie trzeba się martwić tym, że szambo jest już pełne, że wóz nie przyjeżdża, że sąsiad pompuje śmierdzące nieczystości na ogródek. Co tu dużo mówić w końcu pełna cywilizacja.

Teraz powinniśmy zadbać aby ta kanalizacja działała jak najdłużej. Może się to wydawać oczywiste, że pewnych rzeczy nie należy wrzucać do toalety, jednak pracownicy oczyszczalni wiedzą jaka jest rzeczywistość. W oczyszczalni i na przepompowniach znajdowane są najprzeróżniejsze rzeczy, które nigdy nie powinny trafić do sieci. Kiedy te śmieci znajdą się w oczyszczalni to jeszcze nie tragedia. Najgorsze, że odpadki, które tam nie dotrą mogą spowodować poważną awarie. Raczej nikogo nie ucieszyłby wyciek ścieków do łazienki. Usterki mogą mieć również szerszy zasięg. Dochodzi do zatykania i wybijania studzienek na całych ulicach i osiedlach. Dochodzą do tego jeszcze dodatkowe koszty. Niedrożność sieci i awarie powodują wzrost opłat za odbiór ścieków. Aby temu zapobiec należy pamiętać by nie wrzucać pewnych rzeczy do WC. W miesiącu lipcu do faktur za wodę i ścieki PGK Kępice Sp. z o.o. przygotowało ulotki informacyjne dotyczące czego nie należy wrzucać do toalety. Mamy nadzieje, że dzięki naszej akcji zwiększy się świadomość użytkowników sieci kanalizacyjnej a tym samym zmniejszy się liczba awarii.

Do kanalizacji nie należy wrzucać:

  • waty, pieluch, podpasek, nawilżanych chusteczek, materiałów opatrunkowych, gazy, ścierek, rajstop, tekstyliów, włókien, ręczników papierowych, szmat, gazet,
  • materiałów budowlanych, mieszanin cementowych, mas bitumicznych, żwiru, piasku, popiołu, szkła,
  • skór, obierek, wytłoczyn, resztek jedzenia, kości.